jan janku smallVe věku nedožitých 98 let zemřel v sobotu 26. ledna 2019 ve Vojenské nemocnici Olomouc odbojář, politický vězeň a skaut, nositel vysokých státních vyznamenání Jan Janků. 

Jan Janků se narodil 3. července 1921 a s rodinou žil v severomoravských Hanušovicích, kde se také roku 1936 stal skautem. Právě skautské zásady a výrazná křesťanská orientace se pak staly celoživotními hodnotami, kterým se pan Janků snažil v každém okamžiku dostát. 

V roce 1938 po mnichovské tragédii a německém záboru Sudet sdílí rodina pana Janků osud dalších českých uprchlíků a nalézá pomoc až ve Vrbátkách u Přerova. Tam se jim dostává mimořádné pomoci a všeobecné solidarity ostatních občanů. Sám pan Janků často vzpomínal na to, jak mu jeho židovská spolužačka Herta Horáčková, vědomá si těžkého postavení jeho rodiny, připravila každý den do školní lavice chléb zabalený do ubrousku a na něj pětikorunu. 

Po maturitě na obchodní akademii a krátkém působení v továrně na cukrovinky byl pan Janků v roce 1941 nasazen na nucené práce v tehdy pruské Vratislavi. Odtud se mu v roce 1943 podařilo uniknout a po opatření falešných dokumentů se skrýval na různých místech Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1944 se mu podařilo dostat až do Francie a navázal kontakt s tamním hnutím odporu. Po osvobození Franice spojenci působil pod americkým velením jako řidič Správy Spojených národů pro pomoc a obnovu válkou postižených zemí (UNRRA). 

kaplanVojenská nemocnice Olomouc, Institut sociálního zdraví Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Arcibiskupství olomoucké ve spolupráci s Katolickou asociací nemocničních kaplanů v ČR, Asociací nemocničních kaplanů, Duchovní službou v Armádě ČR, Vězeňskou duchovenskou službou a Obchodní akademií Přerov pořádají konferenci Mezioborové dialogy kaplanské služby, věnovanou tématu: Vztah psychologie a spirituality.

Konference se uskuteční 15. května 2019 v prostorách Vojenské nemocnice Olomouc (Klášterní Hradisko).

Dopolední program bude věnován přenáškám:

Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th.D.: Jsou Češi nejateističtější národ na světě?
Doc. PhDr. Jiří Růžička, PhD.: Spiritualita, náboženství a psychologie v interakci
Prof. PhDr. Vladimír Smékal, CSc.: Psychologie duchovního života

Součástí odpoledního programu budou workshopy:
Doc. PhDr. Jiří Růžička, PhD.: Vliv spirituality na tělesné a duševní zdraví
Prof. Ing. Mgr. et Mgr. Peter Tavel, PhD., Mgr. Klára Maliňáková: Vina a odpuštění z pohledu psychologa a kaplana
ThLic. Jaroslav Franc, Th.D.: Naděje jako psychologický a spirituální fenomén

Bližší informace, včetně přihlášky, na webu Centra pro pastoraci nemocných Olomouc: http://www.kaplanivnemocnici.cz

Zaměstnanci Vojenské nemocnice Olomouc konferenční poplatek NEPLATÍ. Konferenční materiály mají zdarma.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Konference Olomouc 2019.pdf)Plakát konference[ ]788 kB

sjezdVojenská nemocnice Olomouc – psychiatrické oddělení Vás zve na USTAVUJÍCÍ SJEZD ASOCIACE PROVOZOVATELŮ ZACHYTNÝCH STANIC V ČESKÉ REPUBLICE konaný pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje v pátek 22.3.209 v Olomouci v Domě armády na ulici 1. máje 3.

Program:
9.30 - 12.00
- Projednání stanov APZS
- Návrhy složení představenstva APZS

12:00 - 13:00
- Přestávka na oběd

13:00 - 15:30
- Schválení stanov APZS
- Volba představenstava APZS
- Dohoda na komunikační platformě
- Určení priorit činnosti APZS v roce 2019

15:30-16:00
- Tisková konference

Od 18:00 pokračuje věcná a konstruktivní diskuse v restauraci Šnyt Mikulda na ul.
28.října 3

Účastnický poplatek: 250,- Kč (splatný na místě)

Ubytování je možné případně rezervovat v
hotelu Palác https://www.hotelpalac.cz/
útulném hostelu Long Story Short http://www.longstoryshort.cz/
ještě útulnějším hotelu Miss Sophie's https://miss-sophies.com/olomouc/cs/
Možnost parkování v krytém parkovišti Koželužská 29

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Sjezd PZS.pdf)Sjezd PZS[ ]106 kB
Stáhnout tento soubor (Záštita hejtmana.pdf)Záštita hejtmana[ ]117 kB

lucernaŘeditel Vojenské nemocnice Olomouc plk. gšt. MUDr. Martin Svoboda byl jedním ze zástupců významných olomouckých institucí a podniků, kteří obdrželi z rukou metropolity moravského a arcibiskupa Olomouckého Mons. Jana B. Graubnera betlémské světlo. Stalo se tak při mši v olomoucké Katedrále sv. Václava poslední adventní neděli 23. prosince 2018. Vojenská nemocnice Olomouc s církevními organizacemi dlouhodobě spolupracuje, a to jak v záležitostech duchovních, tak i sociálních a charitativních.

vk smallObecně prospěšná společnost pro památkovou ochranu Hradiska ve spolupráci s Vojenskou nemocnicí Olomouc uspořádala v adventní neděli 16. prosince 2018 tradiční vánoční koncert pro příznivce a podporovatele Klášterního Hradiska. V úvodu byla splněna podmínka vystupujícího, aby organizátor zabezpečil nákladnímu automobilu, mikrobusu a autobusu volný příjezd k pódiu, všechna vozidla pak byla předána paní vedoucí naší dětské skupiny Ing Zemanové k bezplatnému zaparkování v naší dětské skupině, čímž byla splněna poslední podmínka účinkujících. Pak již před hosty, mezi kterými nechyběli ministr kultury Antonín Staněk, primátor Statutárního města Olomouc Miroslav Žbánek, představitelé armády, policie či hasičského záchranného sboru a významní sponzoři o. p. s. , vystoupil Vojenský umělecký soubor Ondráš. Představení - záměrně  koncipované jako pásmo vesměs folklorních či adaptovaných moderních vánočních písní a spojené s citlivě a vkusně inscenovanou betlémskou hrou o narození Spasitele - překvapilo nejednoho návštěvníka koncertu. Svým celkovým pojetím včetně role osvětlení a vedlejších doprovodných efektů předčilo všechna očekávání a ohlas v auditoriu byl jednoznačně příznivý. 

Fotogalerie zde.
Odkaz na obdobné pražské vystoupení https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12533062785-radujme-se-veselme-se/21854215020

bystrovanyV neděli 16. prosince 2018 proběhl za účasti příslušníků Vojenské nemocnice Olomouc, Posádky Olomouc, Vojenské hudby Olomouc, 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, zástupců vojenských veteránských organizací, samosprávy obce Bystrovany, pamětníků a občanů malý pietní akt u pomníku amerických letců u Bystrovan. Pomník je věnován padlým z osádky sestřeleného amerického bombardéru B-17G Slipstream, který se stal obětí německého stíhače v průběhu druhého dne velké letecké bitvy nad Moravou  - 18. prosince 1944. Pomník, na jehož vybudování má největší zásluhu pan František Čermák, byl znovuobnoven v roce 2017 a slavnostně odhalen tehdejším americkým vojenským přidělencem. Na rok 2019 připadne 75. výročí události, Vojenská nemocnice Olomouc se příprav pietního aktu spolu s dalšími útvary a institucemi zúčastní.

Fotogalerie zde.

celonemocnicni konference 201811. prosince 2018 proběhla ve Vojenské nemocnici Olomouc celonemocniční výroční konference. Odborná a společenská akce byla v první části věnována prezentaci vedení nemocnice a jednotlivých oddělení, při kterých ředitel a pak primáři hodnotili výsledky práce v právě končícím roce a seznamovali kolegy s plány na rok 2019.  Odpolední část byla zahájena Ing. Liborem Botkem, který v krátkosti představil nové resortní vyznamenání - Pamětní medaili Vojenské nemocnice Olomouc - vytvořenou u příležitosti 270. výročí založení vojenské nemocnice v Olomouci. Cílem bylo vytvořit prestižní vyznamenání s náležitým statusem a vysokou morální hodnotou.  Následovalo vlastní ocenění prvních čtrnácti laureátů, kdy každého přítomného v krátkosti představil ředitel nemocnice plk. gšt. MUDr. Martin Svoboda.  Na ocenění bezprostředně navázalo převzetí věcného daru - převozového lůžka Sprint, které předal obchodní ředitel firmy Linet pro ČR a SR Bc. Zdeněk Grimm přímo primáři MUDr. Karlu Navrátilovi a personálu interního oddělení. Tato věcná cena je součástí nedávného ocenění za absolutní vítězství Vojenské nemocnice Olomouc v projektu organizace Health Care Institute " Nemocnice ČR 2018" a bude využita pro urgentní příjem.

Po krátké úpravě pódia a rozdání vánočních marmelád z rukou vedoucí lékařky DIOP dr. Nataliyi Shumlyanské již mohl Žesťový kvintet Vojenské hudby Olomouc zahájit tradiční adventní koncert pro zaměstnance a hosty Vojenské nemocnice Olomouc, při kterém se opět střídal se skladbami klavírního recitálu ve vynikajícím podání lékaře interního oddělení MUDr. Davida Přidala. Potěšila i ukázka renovovaného motocyklového veterána z vlastnictví Ing. Květoslava Cupáka, který ještě v desolátním stavu obdržel jako dar primářů a spolupracovníků při odchodu do důchodu.

Fotogalerie zde.